روش فیلمبرداری حرفه ای با استفاده از DJI Active track

از زمانی که فناوری پهپادها در دسترس همگان قرار گرفته است  ، شاید هیچ حرفه دیگری به جز عکسبرداری هوایی تحت تاثیر این امر قرار نگرفته است . با کنترل یک دوربین با کیفیت بالا به همراه گیمبال تثبیت کننده تصویر در هوا ، مردم اکنون می توانند مناظر ، شهرها و سوژه های مختلف را به شیوه ای که پیش از این امکان پذیر نبوده است ؛ عکاسی و فیلمبرداری نمایند . در میان فناوری هایی که به سازندگان کمک کرده است تا به صورت حرفه ای عکسبرداری کنند ، DJI ActiveTrack  یکی از مفیدترین و مهمترین طراحی های به وجود آمده ؛ بوده است .

 

ActiveTrack در کدام محصولات DJI وجود دارد؟

قبل از اینکه به چگونگی استفاده از این عملکرد قدرتمند بپردازیم ، ابتدا بیان نماییم که کدامیک از محصولات DJI دارای فناوری قدرتمند ActiveTrack هستند.

محصولات DJI با فناوری ActiveTrack عبارتند از :

 

 •     Mavic Air 2
 • Mavic 2 Pro 
 • Mavic 2 Zoom
 • Inspire 2
 • Phantom 4 Pro V2.0
 • Phantom 4 Pro
 • Phantom 4 Advanced
 • Phantom 4
 • Mavic Pro Platinum
 • Mavic Pro Alpine White
 • Mavic Pro
 • Spark

 

علاوه بر این پهپادها ، DJI ActiveTrack همچنین ابزاری مفید در دستگاه های گیمبال دستی DJI Osmo نیز می باشد . در یک مقاله در رابطه با  Osmo Mobile ویژگی  ActiveTrack  را بررسی نموده و نشان داده ایم که چگونه فیلمبرداری با دوربین روی دست  را به سطح بالاتری ارتقا داده است .

 

DJI ActiveTrack چیست؟

در مارس 2016 ؛ عملکرد DJI ActiveTrack همراه با محصول  Phantom 4 آغاز به کار کرد و به عکاسان هوایی راهی آسان تر و مطمئن تر برای دستیابی به یک عکس سینمایی در هنگام پرواز داد. ActiveTrack هنگامی که فعال باشد ، یک سوژه انتخابی را در کل کادر تصویر تعقیب می نماید و خواه سوژه در امتداد یک مسیر حرکت کند ، یا یک ماشین در حال رانندگی باشد و یا حتی یک سوژه در حال شنا در اقیانوس ؛ این فناوری قادر به تعقیب آن خواهد بود!

ضمن ردیابی هوشمندانه سوژه ، این ویژگی از سیستم های بینایی و سنجش خود برای حفظ  ایمنی پرواز استفاده  نموده و به کاربران امکان می دهد تا بیشتر روی گرفتن عکس و به دست آوردن تصویر مناسب متمرکز شوند. با استفاده از قدرت پرواز و انجام فیلمبرداری همانند یک عکاس باتجربه ، جای تعجب نیست که ActiveTrack به پایه اصلی هر هواپیمای بدون سرنشین که پس از Phantom 4 آمده است ؛  تبدیل شده است!

 

نحوه عملکرد DJI ActiveTrack

بیایید نگاهی به نحوه کار DJI ActiveTrack بیندازیم. از آنجا که این ویژگی به سیگنال GPS قوی و استفاده از سیستم های دید هواپیمای بدون سرنشین احتیاج دارد ، فقط در صورت فعال کردن حالت P (حالت موقعیت یابی) در دسترس است. اطمینان حاصل کنید که هواپیمای بدون سرنشین شما روی حالت P تنظیم شده است تا بتوانید از ActiveTrack استفاده کنید.

هنگامی که در حالت ActiveTrack قرار گرفتید ، در برنامه DJI GO 4 یا نرم افزار DJI Fly ، روی سوژه بر روی صفحه نمایش خود ضربه بزنید یا آن را بکشید.

نکته :  تمام تلاش خود را بکنید تا کل سوژه را درون کادر فوکوس قرار دهید ، و تا آنجا که ممکن است آنرا از پس زمینه جدا کنید . این حالت به شما کمک می کند تا دقیق ترین ردیابی ممکن را در رابطه با سوژه خود انجام دهید .

سه گزینه برای استفاده از DJI ActiveTrack

هنگامی که سوژه شما انتخاب و شناسایی شد ، می توانید از این ویژگی قدرتمند برای ساخت فیلم های سینمایی خلاقانه استفاده کنید. بخاطر داشته باشید که گزینه های مختلفی برای استفاده از ActiveTrack  در اختیار دارید.

Trace

هواپیما موضوع را در فاصله ثابت ردیابی می کند. می توانید از اهرم موجود روی کنترل از راه دور یا اسلیدر موجود روی صفحه در برنامه DJI GO 4 استفاده کنید تا حول محور یک دایره در اطراف سوژه خود پرواز کنید .

Spotlight

هواپیما به طور خودکار سوژه ای را ردیابی نمی کند ، اما دوربین را در حین پرواز به سمت سوژه نگه می دارد. برای مانور دادن  به پهپاد می توان از کنترل از راه دور استفاده کرد ، اما حالت yaw  غیرفعال خواهد شد. با استفاده از دسته سمت چپ و دایل گیمبال ، کادر بندی روی سوژه را می توان تنظیم نمود.

Profile

هواپیما سوژه را با زاویه و فاصله ثابت از پهلو ردیابی می کند. مانند حالت قبل با استفاده از دسته اهرمی موجود روی ریموت کنترل می توانید حول محور یک دایره ای؛ سوژه خود را تحت تعقیب قرار دهید .

همچنین ، در  پهپاد های تصویر برداری سری Phantom 4 و Mavic Pro می توانند در هنگام پرواز در حالت Profile از برخورد با موانع جلوگیری کنند ، اما  پهپاد های سری Spark  قادر به انجام اینکار نمی باشند .

 

چگونه از DJI ActiveTrack استفاده کنیم؟

حالا که اصول استفاده از  DJI ActiveTrack را دانستیم ، بیایید فیلمبرداری را شروع کنیم! بر سودمندی ActiveTrack نمی توان بیش از حد تأکید کرد زیرا کاربران همواره در حال یافتن روشهای جدید برای ضبط انواع فیلم ها به روشهای جدید بوده اند. اگر به دنبال برخی ایده ها هستید ، به چند توصیه برای استفاده از ActiveTrack در پرواز بعدی خود نگاهی بیندازید.

سوژه

البته ، شما می توانید با فیلمبرداری از دوستان خود شروع کنید ، اما با در اختیار داشتن یک هواپیمای بدون سرنشین قدرتمند ، چرا بزرگتر فکر نمی کنید؟

 

در واقع سوار اتومبیل شوید و اجازه دهید هواپیمای بدون سرنشین ؛ ماشین شما را دنبال کند! این فیلم به شما یک فیلم کامل از یک سفر جاده ای را ارایه می دهد تا نشان دهید ماجراجویی فقط  در مقصد  منتظر شما نیست ، بلکه خود سفر نیز قسمتی از یک ماجراجویی هیجان انگیز هست.

بهتر است در آبهای آزاد و دریا ها نیز هنر خود را نشان دهید ! در این شرایط نیز  دقیقاً مانند وسایل نقلیه جاده ای ، یک هواپیمای بدون سرنشین می تواند در اطراف قایق ها ، قایق های تفریحی و سایر وسایل نقلیه آبی پرواز کند ، به شما این امکان را می دهد که در سطح دریا بهترین عکس و تصویر را  از تعطیلات خود را بگیرید. قبل از انجام اینکار نحوه پرواز ایمن با استفاده از پهپاد های DJI را مطالعه نمایید .

 

همچنین می توانید از اشیا غیر متحرک نیز عکس متحرک بگیرید. اگر با برخی از مکانهای تاریخی شگفت انگیز یا یک بنای معماری اعجاب انگیز روبرو هستید ، چرا نمایی کامل از آن به دست نمی آورید؟

استفاده از ActiveTrack به شما کمک می کند در حین پرواز در اطراف ساختمان ، یک فیلمبرداری نرم و روان ، سازگار و هم سطح داشته باشید.

 

فعالیت ها

وقت آن است که فعال شوید! شگفت آور است که تصور کنید یک پهپاد بدون نیاز به پوشیدن نوعی دستگاه ردیابی می تواند سوژه ای را در وسط کادر تصویر نگه دارد و این به شما امکان می دهد تا به هر آنچه  که تصور می کنید دست پیدا کنید.

 با ActiveTrack در هر مرحله از فیلمبرداری  خود را به سطح جدیدی برسانید. حتی اگر سوژه شما با سرعت زیاد از یک بزرگراه با سرعت زیاد دوچرخه سواری میکند و یا حتی اگر در میان امواج عظیم روی تخته موج سواری  قرار دارد ، ActiveTrack  آنرا به خوبی تشخیص داده و تعقیب آنرا ادامه می دهد تا یک عکس اکشن برای همه دوستان و طرفداران رسانه های اجتماعی شما به وجود آورد !

 داستان خود را بیان کنید

البته ، قدرت واقعی این ویژگی در طول زمان فیلمبرداری ؛ در به دست آوردن فیلم های خارق العاده و ثبت لحظه ها و هر آنچه در آن قرار دارد  , می باشد. با انجام این کار نوعی داستان روایت می شود که در آن نیازی به حرف زدن وجود ندارد.  مکان های غیر عادی و خلوت را پیدا کنید و در اطراف سوژه خود پرواز کنید تا از یک منظر حماسی از آنها فیلم بگیرید.

 

برای ردیابی افراد از حالت DJI follow me استفاده کنید

به جای انجام زوم و بزرگنمایی ، می توانید دوربین خود را در یک فاصله نزدیک و صمیمی قرار داده ، از سوژه خود در حالت طبیعی آنها فیلم بگیرید و کاری را انجام دهید که آنها دوست دارند.

 

با استفاده از حالت DJI follow me برای ردیابی افراد ،  چه چیزهایی که باید در ذهن داشته باشید

 

قبل از اینکه قدم بردارید و از DJI ActiveTrack برای ساخت ویدیوی عالی بعدی خود استفاده کنید ، لازم است چند نکته را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید پرواز شما نه تنها به راحتی پیش می رود  ، بلکه ایمن نیز هست.

سرعت هواپیما

به یاد داشته باشید ، ActiveTrack فقط در حالت P کار می کند ، که بطور قابل توجهی کندتر از حالت Sport است. به عنوان مثال ، پهپاد فیلمبرداری Mavic Pro  می تواند در حالت S به سرعت  40 مایل در ساعت برسد اما در حالت P به 22 مایل در ساعت محدود می شود. اطمینان حاصل کنید که سوژه ای که می خواهید با آن همگام شوید  همگام با سرعت حالت P  پهپاد تصویر برداری شما  حرکت می کند.

رنگ

روشی که ActiveTrack قادر به شناسایی و دنبال کردن موضوع خود است ، با استفاده از تضاد رنگی موجود میان سوژه و پس زمینه است. این بدان معنی است که هرچه اختلاف و تمایز رنگ بیشتری وجود داشته باشد  ، عملکرد بهتری را از  ActiveTrack  می توان انتظار داشته باشیم .

اطمینان حاصل کنید که سوژه شما از لباسی استفاده می کند که به آنها کمک می کند از محیط و پس زمینه خود به صورت متمایز تشخیص داده شود. به عنوان مثال ، اگر دوست شما اسنوبرد می کند ، یک لباس قرمز بسیار بهتر از یک لباس سفید عمل می کند.

مسدود کردن

اگر سوژه شما هنگام فیلمبرداری از صحنه خارج شود ، مانند ورود به یک تونل یا گروهی از درختان ، هواپیمای بدون سرنشین شما تمام تلاش خود را برای موقعیت یابی سوژه هنگام بازگشت دوباره به به درون کادر تصویر ؛ انجام می دهد. با این حال ، اگر سوژه برای مدت طولانی از دید دوربین  خارج باشد ، هواپیمای بدون سرنشین می تواند کاملا گمراه شود و در صورت بروز  این اتفاق ، سوژه را مجدداً انتخاب کنید تا پیگیری را از سر بگیرید.

سوالات متداول

"اگر سوژه من کاملاً ناپدید شود ، چه اتفاقی می افتد؟"

در برخی شرایط ، سوژه شما حداقل از دید پهپاد DJI شما "ناپدید می شود". متداول ترین حالت ها این است که سوژه شما در آب قرار دارد و به طور ناگهانی غوطه ور می شود. اگر این اتفاق بیفتد ، هواپیمای بدون سرنشین متوقف می شود ، معلق می شود و سعی می کند سوژه را دوباره تشخیص دهد. در برخی از زمان ها ، شناگر شما می خواهد هوا بخورد و پهپاد تصویر برداری شما ردیابی را از سر می گیرد. اما اگر سوژه دوباره خارج از قاب ظاهر شود ، چه می شود؟ در این مرحله می توانید کنترل پهپاد را بدست آورید تا به اطراف پرواز کرده و سوژه را پیدا کنید. در بدترین حالت ، هواپیمای بدون سرنشین تا زمان تحریک RTH با سرعت کم ، معلق خواهد بود.

"اگر در طول DJI ActiveTrack ارتباط خود را با هواپیمای بدون سرنشین قطع کنم چه اتفاقی می افتد؟"

اگر هواپیمای بدون سرنشین شما موضوع را دنبال می کند و ناگهان ارتباط شما قطع شود ،  نگرانی این است که هواپیمای بدون سرنشین فقط به حالت تعقیب خود ادامه می دهد ، دنبال می کند و دنبال می کند ، تا زمانی که به مانعی پرواز کند یا باتریش از بین برود. خوشبختانه برای شما ، ActiveTrack با در نظر گرفتن موقعیت هایی از این دست طراحی شده است. لحظه قطع اتصال ، هواپیمای بدون سرنشین RTH را آغاز می کند و برای اطمینان از ایمنی در مسیر پرواز خروجی پرواز می کند

 

تهیه و تنظیم : نمایندگی DJI